Wskazówki

Wskazówki dla nadsyłających teksty i ilustracje

Proszę się tego nie bać. To nie będzie bezwzględnie przestrzegane. Mimo wszystko jednak warto się zapoznać.

Wskazówki techniczne

Trzymanie się ich ułatwi pracę osobie składającej tekst.

 • [ważne] Wysyłając tekst nazwij go następująco: TWÓJ PODPIS - TYTUŁ.rtf, przy ilustracjach także tekst, do którego ilustracja jest, chyba że jest to ilustracja nie związana (np. Tomasz Kucza - Bardzo dziwny tekst.rtf, MojaKsywka - Rysunek do tekstu - Nazwa rysunka.jpg).
 • [ważne] Tekst przed wysłaniem przeczytaj.
 • [ważne] Proszę nie używać emotek. Wszystkie zostaną wycięte, co może zmienić przesłanie tekstu. Lepiej sobie radzić bez nich. Wyjątki od tej zasady robię rzadko.
 • Rysunki w odcieniach szarości zapisuj jako rysunek w odcieniach szarości, a nie kolorowy, nie szalej też z kompresją w jpg, najlepsza jest zerowa (kompresja-jakość: 100%). Postaraj się wcześniej dostosować kontrast, żeby czarny był czarny, a biały był biały.
 • Nie używaj tabulatorów, do wstawienia akapitu wystarczy enter.
 • Na początku akapitu nie ma być spacji ani tabulatora. Naprawdę!
 • Staraj się w stawiać długi myślnik w dialogach (ctrl+- w Open Office Org).
 • Myślnik i łącznik to dwie różne rzeczy. Używając łącznika nie stawiaj z żadnej strony spacji, w przypadku myślnika - otocz go spacjami. (łącznik: "czerwono-biały", myślnik: "czytał - pamiętając o wszystkim")
 • Dłuższe fragmenty dziel na akapity.
 • Trzykropek wstawiaj jako trzykropek (prawy alt+kropka) albo (ewentualnie) trzy kropki, nigdy dwie, nigdy więcej niż trzy.
 • Nigdzie nie może być dwóch spacji obok siebie, nie może też być spacji na końcu akapitu.
 • Formaty DOC, TXT, SXW, PDF, HTML nie są zbyt dobrym pomysłem, najlepiej wysyłać w '''RTF''' albo '''ODT'''.
 • Tekstu nie podpisuj "pozdrawiam ktoś tam" - to nie list. Ale dobrze jeśli zawrzesz swoje dane (jak tekst ma być podpisany - imię, nazwisko, ew. ksywkę) na początku tekstu.

Wskazówki merytoryczne

 • [ważne] Opowiadanie pisz w JEDNYM czasie, nie mieszaj czasu przeszłego z teraźniejszym (chyba że wstawiasz list albo wyraźnie oddzielasz fragmenty i dla stosowania teraźniejszego masz jasne wytłumaczenie)
 • [ważne] "Widze wielką wieże" pisz "Widzę wielką wieżę". Wybiórczo psujący się prawy alt, to dziwna sprawa.
 • [ważne] UNIKAJ ZAIMKÓW!!! Zdanie "Ja podszedłem do tego okna i powiedziałem im że ta ich broń jest im niepotrzebna" to potwór. Nie lepiej napisać tak: "Podszedłem do okna i powiedziałem nieznajomym, że broń im niepotrzebna."?
  • Inny przykład (z rzeczywistego tekstu): "Oczywiście ze względu na swój fach bardzo często musi zmieniać skład swojej drużyny. Jednak sam przeżył już tyle, że daje sobie rade w wielu ciężkich sytuacjach.", a wystarczyłoby napisać: "Oczywiście ze względu na fach bardzo często musi zmieniać skład drużyny. Jednak przeżył już tyle, że daje sobie radę w wielu ciężkich sytuacjach." (wcześniej było wspomniane o jaki fach chodzi)
 • Felieton: pisząc felieton i podając jakieś dane zaznacz na końcu źródła owych danych, mam wątpliwości do "niezaprzeczalnych faktów" w niektórych felietonach (od teraz takie felietony mogą nawet wylecieć z numeru, jeśli za późno fakt zauważę ;) tzn. trafią do następnego numeru po poprawkach/zweryfikowaniu).
 • Sprawdzanie pisowni w Open Office i Wordzie działa. Naprawdę. Te programy nie oszukują podkreślając wyrazy. Przynajmniej nie zawsze.

Uwagi Narsilliona

I jeszcze jedna moja mała uwaga: '''skracaj'''. Dotyczy to zarówno treści, jak i formy. Co do treści - chyba jasne, że warto stosować brzytwę Ockhama i wywalać rzeczy niepotrzebne - tekst na tym zyskuje. A co z formą?

oto przykład

W wojaczce nie ma mu w okolicy równych; mimo podeszłego wieku jest postury byka i wywija swym roboczym młotem z niszczycielską mocą i finezją. Zawsze gdy dochodzi do zagrożenia ze strony dzikich band orków, zbierających swe niesubordynowane oddziały w pobliżu (a Wielki Las pełen jest tego zielonego paskudztwa) i pobliska wioska potrzebuje wsparcia, staje on na pospolite ruszenie jako pierwszy, na rynku, z orężem w dłoni. Jako świta towarzyszy mu dwójka najbardziej zaufanych współpracowników. Po prawicy ma swego rycinarza, półelfa imieniem Ahea’al, a po lewej Garbura, równie mocarnego co on, rudobrodego, grubokostnego kowala. Zawsze w trójkę wyruszają w pierwszym szeregu na wojenną wyprawę. Wtenczas każdy wykidajło ma pełne ręce roboty, gdyż rozzuchwalona nieobecnością Antona przestępczość wzmaga swoje wysiłki w chęci splądrowania, bądź też zdewastowania pracowni.

a jak skracać?

co poprawiać i upraszczać w formie? popatrzmy teraz co można pozmieniać.

W wojaczce nie ma sobie równych. Jest postury byka i mimo podeszłego wieku wywija młotem z niszczycielską wprawą. Zawsze gdy dzikie bandy orków zbierają się w pobliżu (a Wielki Las pełen jest tego zielonego paskudztwa) i jakaś wioska potrzebuje wsparcia, staje do pospolitego ruszenia jako pierwszy, na rynku, z orężem w dłoni. Towarzyszy mu dwóch zaufanych współpracowników: po prawicy ma swego rycinarza, półelfa imieniem Ahea’al, a po lewej Garbura, rudobrodego, masywnego kowala, równie mocarnego jak sam Anton. We trzech ruszają w pierwszym szeregu wyprawy.

Wtenczas wykidajłowie mają pełne ręce roboty, gdyż pod nieobecność Antona niejeden przestępca próbuje splądrować bądź po prostu zniszczyć pracownię.

Ciekawostka: Powyższy przykład miał dwa zapożyczenia z dziennikarskiego slangu, tzn:
"dochodzi do zagrożenia ze strony…" oraz
"rozzuchwalona przestępczość […] wzmaga wysiłki"
Oba te fragmenty pasują znakomicie do gazety, do tekstu cyberpunkowego, do przyszłościówki, ale w opowiadaniu fantasy niekoniecznie się sprawdzają.

Mam nadzieję, ze komuś te wywody się przydadzą :). Nie twierdzę, że zaproponowany przeze mnie przykład jest drogą jedynie słuszną, ani jakimś wzorcem który należy bezwzględnie naśladować. Zachęcam jednak do kilkakrotnego czytania i wprowadzania poprawek do swoich tekstów. Im więcej pracy włoży się w pisanie, tym przyjemniej się tekst czyta.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.5 License.